Ja si dukej 71 vjet më parë bunkeri ku kaloi orët e fundit Hitleri

16:04 / E diell, 10 Qershor 2018

“Çdo gjë që zotëroj i takon – për sa kohë që ka ndonjë vlerë, Partisë. Nëse kjo nuk ekziston më, Shtetit; nëse është shkatërruar edhe Shteti, nuk ka më nevojë për ndonjë vendim timin”, tha Hitleri.

“Unë dhe gruaja ime, në mënyrë që t’i shpëtojmë fatkeqësisë së dorëzimit apo kapitullimit, zgjedhim vdekjen. Dëshira jonë është që të digjemi menjëherë në vendin ku kam kryer pjesën më të amdhe të punës time të përditshme gjatë dymbëdhjetë viteve që i kam shërbyer popullit tim”.

Pak më vonë gjatë asaj dite Hitleri mësoi se kundërpala e tij italiane Benito Mussolini ishte ekzekutuar nga një turmë partizanësh anti-fashistë./mapo

bunkeriWhat it was like in the bunker Hitler died in 71 years agoWhat it was like in the bunker Hitler died in 71 years agoWhat it was like in the bunker Hitler died in 71 years ago

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400