Ja si dukej lumi Prishtevka më 1913

15:53 / E premte, 15 Qershor 2018

Dikur kryeqyteti i Kosovës kishte një lumë që rridhte mu në mes të tij. Madje edhe emrin e kishte marrë nga ky lum.

Prishtevka, ishte lumi që gjatë kohës së komunizmit u mbulua dhe mbeti nën tokën e Prishtinës.

Sabedin Gubetini ka publikuar një fotografi në facebook, ku shihet lumi duke rrjedhur ndërmjet shtëpive,transmeton Gazeta InfoPress.

Ja postimi i plotë i tij dhe fotografia:

 

Qyteti Prishtina me 7 maj 1913 dhe Lumi Prishtevka (Prishtina) dhe Prishtinalit në xhade kalldërma në rrugë që ishte traditë e vendit në të gjithë Kosovën, përball kemi Minarën e Xhamisë së madhe të Fatihut Sulltan Mehmedit të dytë dhe Sahatkullën.

Emri i Qytetit vjen nga lumi Prishtevka por sot për gjynah Prishtevka që nga fund të viteve të 1970-ta, u mbulua edhe lumi Prishtina dhe kështu qyteti Prishtina mbet me lum ndër tok kurse mbi të nuk mbet gjë.

Image

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400