“Ky djalë shqiptar, ishte pesë vjeç kur humbi krahun e tij në Luftën Ballkanike të vitit 1912”

16:18 / E mërkure, 11 Tetor 2017

 

“Ky djalë shqiptar ishte pesë vjeç kur humbi krahun e tij në Luftën Ballkanike të vitit 1912”, dhe tregon portretin e plotë të një fëmije shqiptarë.Ja si i la Turqia, shqiptarët mbas 500 vjetësh sundim, dhe si i gjeti pas Lufta Ballkanike të vitit 1912
Agustin Miraka, një i pasionuar dhe mjaft i kujdesshëm pas materialeve të vjetra dhe të pa ekspozuara ndonjëher në publik, sjel vazhdimisht fotografi dhe shkrime të rralla, nga ato materiale e fotografi, që na tregojnë historinë e kombit shqiptar, ose fotgrafi dhe materiale të pa thëna dhe pa zbuluara ndonjeher, mbasi ai rregjim ra.

Pra, nga njëra anë me fotografi dhe materiale arkivore, dhe shkrime të kohës mësojmë nga historia e kombit shqiptar, dhe në anën tjetër shpesh her tregohet fytyra e vërtet e krimeve të komunizmin në Shqipëri, gjatë regjimit diktatorial të Enver Hoxhës.

Ai “hodhi” në fotoalbumin e tij, këto ditë duke shpërndar me miqt e tij, edhe këtë fotografi, e cila, megjithse, është e kohës bardhe zi, ka dy “ngjyra” : njëra që përcjell shumë dhimbje , mbi fatkeqësin e tij, dhe tjetra atë si është veshja e pesë vejçarit shqiptar, të asaj kohë, me ato “rrobat” e mjerimit të përgjithshëm.

Kjo fotografi, ka hapur mjaft diskutime dhe ka prekur shumë, zemra anembanë, megjithëse i përket një periudhe shumë të largët, pra fotografia, e bër 105 vjet më parë, dhe nuk ka autor, ajo të bën të prekesh rëndë në zemer, me atë sa keq duket ai fëmijë….

Fotografia, është shoqëruar nga përcjellsi i saj në Facebook, Agustin Miraka, me diçiturën “Ky djalë shqiptar ishte pesë vjeç kur humbi krahun e tij në Luftën Ballkanike të vitit 1912”, dhe tregon portretin e plotë të një fëmijë shqiptarë.

Ashtu, si ndoshta mund të ken qenë në atë kohë më shumë se 75 përqind e fëmijëve shqiptar, dhe familjeve shqiptare, që pas-lufta i gjeti të rraskapitura dhe të varfëruara, me një varfëri të tejskajshme, që kishte arritur në kulmin e saj, mbas atyre luftërave, dhe atyre okupimeve të gjata, që kaloi populli shqiptar.

Kurse,, e vetmja gjë, që mund të jet e veçantë në atë fotografi, është se ai fëmijë ka marrë jo një “goditje” por ka marrë dy goditje nga dy “predha” në trupin e tij.

Ndërsa, njëra anë e fotogarfisë, është ajo e veshjes së tij të leckosur. Ku nuk mundet të dallosh se cila është xhaketa, trikoja apo këmisha, pantallonat, janë të shkurtëra apo të gjata, ka opinga apo atleta, që ska fare, pra është zbathur, dhe ajo që është më njerëzorja, dhe që të prek shumë, është se ai djali shqiptar pesë vjeç , nuk e ka krahun e tij të djathtë, mbasi një “municion” ia ka këputur krahun deri në brryl.

Kjo, pra është një fotografi që ka prekur me dhjetra e qindra komentues në rrjetin shoqëror facebook, dhe shoqërohet me këtë diçiturë,:“Ky djalë shqiptar ishte pesë vjeç kur humbi krahun e tij në Luftën Ballkanike të vitit 1912”, e cila i përket historisë, së asaj kohe, ku vit i saj lidhet me nji nga ngjarjet më të mëdha të kombit shqiptar, vitin kur Shqipëria, shpalli pavarësinë e saj, nga sundimi 500 vjeçar otoman, i Turqisë me ngritjen e Flamurit më 28 Nëntor 1912 në Vlorë, nga Ismail Bej

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400