Ky është Kryeministri i Shqipërisë që urdhëroi ekzekutimin e ministrit të tij

11:43 / E diell, 11 Shkurt 2018

Esad Pashë Toptani është i vetmi kryeministër shqiptar që duke ushtruar detyrën ka urdhëruar ekzekutimin e ministrit të qeverisë së vet. Ministri i Financave, Nexhati Libohova, u vra më 26 maj 1915 në Durrës nga truproja e kryeministrit, Osman Bali, pasi ai zbuloi tradhtinë ndaj Esad Pashë Toptanit.

Esadi që e kishte ngritur karrierën mbi intriga dhe krime zbatonte rregullin se këto cilësi që ai kishte vetë nuk mund t’i zbatonin vartësit kundrejt tij. Eqrem bej Libohova, nipi i Esad Pashë Toptanit, është nga personazhet e rralla të kohës që jo vetëm e ka njohur Nexhati Libohovën, por ka lënë të dokumentuara cilësitë që e shoqëronin karakterin e tij. Për Vlorën, Nexhati Libohova ishte thjesht një Esad i vogël.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400