Lao Tzu, këshilla shekullore të një mendjeje të bukur. “Mos i jep të keqes kundërshtar, dhe do të zhduket vetë”

11:52 / E martë, 07 Nëntor 2017

 

“Ata që dijnë nuk flasin. Ata që flasin nuk dijnë”

“E vërteta nuk është gjithmonë e bukur, dhe as e bukura nuk e shpreh dot të vërtetën”

“Luftëtari më i mirë nuk është kurrë i zemëruar”

“Një burrë me kurajë të jashtme guxon të vdesë; një burrë me kurajë të brendshme guxon të jetojë”

“Vrite mendjen për atë që mendojnë të tjerët, dhe do të jesh gjithmonë i burgosuri i tyre”

“Kujdes me çfarë i ujit ëndrrat. Ujiti me shqetësim dhe frikë, dhe do të prodhosh barëra të këqia që mbysin jetën në ëndrrën tënde. Ujiti me optimizëm dhe zgjidhje, dhe do të kultivosh suksesin”

“Natyra nuk e ka me nxitim, e prapëseprapë gjithçka arrihet”

“A ke guxim të presësh deri sa balta të bjerë poshtë dhe uji të pastrohet”?

“Mirësia në fjalë krijon besim. Mirësia në mendim krijon thellësi. Mirësia në të dhënë krijon dashuri”

“Flaka që shkëlqen dy herë më shumë, zgjat dy herë më pak”

“Muzika në shpirt mund të dëgjohet nga Universi”

“Njeri i mençur është ai që e di atë që nuk di”

“Përballë një mendjeje që është e palëkundur, i gjithë universi dorëzohet”

“Për të kuptuar limitet e gjërave, dëshirojini ato”

“Mos i jepni të keqes asgjë që ajo t’i kundërvihet, dhe do të zhduket vetë”

“Kam vetëm tre gjëra për t’ju mësuar: thjeshtësi, durim, dhembshuri. Këto të treja janë thesari juaj më i madh”

“Atë që krimbi e quan fundin e tij, pjesa tjetër e botës e quan një flutur”

“Nuk ka rrezik më të madh, se sa të nënvlerësosh kundërshtarin tënd”

“Sapo ke krijuar një mendim, qesh me të” .

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400