Meshkujt vriteshin për të – gruaja e parë ambasadore në histori që e kishte magjepsur edhe Leninin (Foto)

16:33 / E mërkure, 08 Nëntor 2017

 

Ndër revolucionarët rusë ka shumë personalitete të mrekullueshme dhe njëra prej tyre është Aleksandra Mihajlovna Kolontaj. Gruaja e parë ambasadore në histori, teoriciente e feminizmit ndërkombëtar dhe përkundër të gjithave edhe  e bukur, transmeton InfoPress.

Babai i saj ishte gjeneral dhe nëna rridhte nga një familje që në posedim kishin disa fabrika. Mbiemri i saj i vajzërisë ishte Domontovich. Ajo kishte arsimim të shkëlqyeshëm në familje: fliste disa gjuhë të huaja, e njihte mirë literaturën dhe pikturonte bukur. Motra e saj ishte këngëtarja e njohur e muzikës Mravin në atë kohë dhe vëllai tjetër i saj, poeti i “epokës së argjendtë” Igor Severjanin.

Në rininë e saj, ajo shkëlqente në një shoqëri modeste, duke duke bërë për vete shumë meshkuj. Disa nuk kishin fat, kështu që ata u vranë për të. Për t’u martuar zgjodhi një oficer të varfër, inxhinierin ushtarak Vladimir Kolontaja.

Pesë vjet më vonë, ajo e braktisi atë (me një djalë të vogël) – për shkak të revolucionit … dhe meshkujve të tjerë. Kishte shumë prej tyre në jetën e Aleksandrës, dhe shumica ishin bolshevikë të shquar.

Rruga e Alexandra Kolona në qeverinë bolshevike nuk ishte pa ndonjë pengesë. Në rininë e hershme “vuajti” nga liberalizmi, nën ndikimin e një prej pedagogëve të saj.

Vetëm kur u martua, duke lëkundur foshnjën, ajo lexoi Leninin. Puna e tij e kishte pasionuar, por Aleksandra Mikhailovna përbrenda ishte grua shumë e lirë, kështu që edhe Lenini për të ishte vetëm një udhëheqës i respektuar, por assesi një idhull.

Image result for Alexandra Kollontai

Bolshevizmi gjithashtu nuk erdhi menjëherë në rrugën e saj. Pasi e la burrin dhe djalin e saj në vitin 1898, Aleksandra Kolontaj shkoi në Zvicër, ku u regjistrua në Universitetin e Cyrihut, për të dëgjuar leksione nga Henrik Herkner, në atë kohë profesor i njohur i ekonomisë politike. Ajo u shpërngul në Angli një vit më vonë për të studiuar lëvizjen e punëtorëve.

Në vitin 1901 u takua me Georgi Plehanov, i cili la një përshtypje shumë të fortë mbi të. Vetëm në vitin 1905, për herë të parë, u takua me Vladimir Leninin.

Pikëpamja e tij për Alexander Mikhailovna ishte më bindëse se e Plehanov, por ky i fundit e pëlqente atë më shumë si një njeri.
Prandaj, kur demokracia sociale ruse hyri në bolshevikët dhe menshevikët, Aleksandra Kolontaj  nuk shkoi te njëri apo tjetri fraksion, sepse ajo nuk mund të zgjidhte midis Leninit dhe Plehanovit.

Për një kohë të gjatë jetoi në emigrim, ku u bë e afërt me udhëheqësit më të efektshëm të demokracisë sociale botërore.

Lëvizja e grave e ka tërhequr gjithmonë Aleksandrën, e cila, duke shkruar shumë vepra në këtë temë, u bë një nga teoricienët kryesorë të feminizmit. Dhe jo vetëm në Rusi.

Para Luftës së Parë Botërore, Aleksandra Kolontaj ishte e afërt me shumë nga kundërshtarët e Leninit, si nga e djathta, ashtu edhe nga e majta. Sidoqoftë, qëndrimet e saj dhe të Leninit rreth luftës botërore përkonin, kështu që ajo iu afrua bolshevikëve. Pas Revolucionit të Shkurtit u kthye në atdheun e saj, ku u bë anëtare eKomitetit Ekzekutiv të Këshillit të Petrogradit dhe ndryshe nga shumë, menjëherë mbështeti politikën e Leninit për një revolucion proletar urgjent.

Para dhe pas revolucionit, Aleksandra  Kolontaj ishte një figurë e pavarur.

Kur, qëndroi në krye të opozitës së punëtorëve, ajo dhe Lenini më në fund ndanë rrugët. Në të vërtetë Lenini ngadalë u distancua nga pushteti, dhe Josif Stalini erdhi në ballë të partisë, nëdrkohë që Aleksandra Kolontaj punonte nga vitin 1922-1945 në një fushë diplomatike. Ajo ishte ambasadore në Norvegji, Meksikë dhe Suedi. Dhe atë ambasadore e mirë.

Vdiq në mars të vitit 1952. /Gazeta InffoPress

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400