Muhamedi, profeti që ndryshoi rrjedhën e historisë

12:20 / E mërkure, 08 Nëntor 2017

 

Fjalët arabe të Muhamedit ishin të bukura, ishin ritmike. Këto recitime nga Perëndia… janë kaq të bukura sot, bukuria e Kuranit mbërthen të gjithë ata që janë në gjendje ta lexojnë atë por mbi të gjitha ta dëgjojnë atë.

Le ta fillojmë historinë tonë të Muhamedit në datën 16 korrik të vitit 622. Në këtë ditë, Muhamedi planifikoi dhe realizoi udhëtimin e tij në Hegira – nga vendlindja e tij, Meka, për në qytetin fqinj të Medines.

Ai nuk e bëri këtë sepse ai kishte frikë për jetën e tij, por sepse kishte frikë se ai mund të vritej përpara se të përhapte mesazhin që Allahu i kishte zbuluar atij.

Muhamedi lindi në vitin 570 në një familje të njohur në Mekë. Në moshën e tij të re, ai u përfshi në tregtinë e karvaneve dhe ishte tregtar mjaft i suksesshëm. Përmes tregtisë së karvaneve, Meka ishte bërë një qëndër tregtare mjaft dinamike në Gadishullin Arabik.

Gadishulli ishte gjithashtu në qëndër të interesit të dy superfuqive të mëdha të kohës, Romës dhe Persisë. Gadishulli Arabik u nda në një numër territoresh fisnore dhe
vendbanime. Feja e praktikuar ishte politeiste, me çdo qytet ose fis që adhuronte hyjnitë lokale.

Meka vetë kishte një faltore të madhe fetare: një gur të madh të zi që quajtur Kaaba. Muhamedi, megjithatë, kishte mësuar rreth fesë monoteiste në udhëtimet e tij dhe u tërhoq nga ideja e përkushtimit për një Perëndi të vërtetë.

Një natë, Muhamedi pati një vizion të engjëllit Gabriel, i cili i tha atij ai ishte zgjedhur nga Perëndia që të ishte një profet dhe se ai duhet të përhapë të vërtetën përfundimtare të Perëndisë që do t’i zbulohej atij. Kur u kthye në shtëpi, ai filloi t’u fliste anëtarëve të familjes së tij për zbulesat që i ishin shfaqur.

Tre vjet më vonë, Muhamedi filloi në mënyrë serioze shpalljen e besimit të tij tek publiku. Disa u impresionuan nga bukuria e gjuhës së tij nga mënyra se si lexonte zbulesat, por të tjerë rezistuan.

Nga 622, armiqësia ndaj Muhammedit ishte përhapur në Mekë dhe ai u detyrua të shkonte në Medinë. Hegira u bë fillimi i historisë për botën myslimane. Në Medinë, ai u mirëprit, jo vetëm si një profet por si ndërmjetës midis fiseve konkurruese.

Që nga ajo kohë, ai filloi të zbulojë aftësi të jashtëzakonshme si një diplomat dhe një gjeneral. Lufta shpërtheu mes Medinës dhe Mekës, por nga 630, Muhamedi ishte në gjendje për t’u kthyer në Mekë dhe kryejë atë që do bëhet i njohur si i pari pelegrinazh i vërtetë në besimi i Islamit.

Kur ai vdiq dy vjet më vonë, si rezultat i aftësive të tij diplomatike, i gjithë Gadishulli Arabik e kishte pranuar besimin e Islamit dhe e kishte gjetur unitetin politik dhe ushtarak.

Muhamedi e la pasardhësin e tij, Abu Bakrin, për të përhapur fenë islame-me shpatë nëse ishte e nevojshme. Në vitet pasuese, myslimanët dukeshin se po zgjeronin edhe besimin e tyre ashtu edhe pasurinë e tyre duke pushtuar perandoritë në rënie të Romës dhe Persisë.

Në 636, në një lumë të quajtur Jarmuk pranë kodrave të Golajtit, ushtritë e Bizantine grumbullohen kundër myslimanëve, por pas ditëve beteje, muslimanët arritën një fitore vendimtare. Perandori Herakli ia dorëzoi të gjithë Sirinë forcave muslimane.

Gjatë 20 viteve të ardhshme, këto forca pushtuan territoret që shtriheshin nga India në Spanjën veriore dhe krijoi një besim të përbashkët, një gjuhë të përbashkët dhe një ligj të përbashkët në të gjithë perandoria e tyre e madhe.

Ende sot, ai besim udhëheq jetën morale dhe shpirtërore e më shumë se dy miliard njerëzve, dhe akoma ka prej atyre që besojnë se Shtëpia e Islamit është në një luftë të vazhdueshme me të “pafetë”.

Kalifati Arab në ekstremin ekspancional territorial të tij.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400