Pse po sulmohet personaliteti i Gjergj Kastriotit?!

13:02 / E martë, 03 Prill 2018
Nga Gjon KEKA
Pse po sulmohet personaliteti mbikohor i Gjergj Kastriotit ?!,shtrohet pyetja sot në këtë shekull ,e që natyrshëm nuk do të duhet të kishte pyetje të tilla po të ishin gjërat në vendin e vetë :
  • E para ai sulmohet sepse është drita e kombit,
  • e dyta sepse ai është mbrojtësi i qenjes sonë kombëtare e identitare dhe tërë civilizimit të familjes europiane,
  • e treta sepse ai është rrënja dhe fisi më frytdhënës i kombit shqiptar europian,
  • e katërat sepse ai është i vetmi mbret i kombit shqiptar me merita të dyfishta , gjë që nuk ka pasur në historinë e mbretërve në Europë,
  • e pesta sepse ai dhe shpirti i tij i fuqishëm është tmerri në sytë e turqëve dhe mbetjeve të tyre,
  • e gjashta sepse ai është lider, strateg dhe personalitet mbikohor i përjetshëm ,ai nuk vdes edhe pse këtë e duan turqit dhe mbetjet sulltaniste,
  • e shtata sepse ai është dëshmia më e mirë e vlerës së pavdekshme të rrënjëve tona dhe themeleve të lashta europian të kombit shqiptar,
  • e teta sepse ai e ka bërë shtetin e Arbërit model dhe faktor vendimtar të fatit politik të kontinentit tonë,
  • e nënta sepse ai është akoma edhe sot hero i preferuar i shumë kombeve e popujve ,por ja që ai është shqiptare dhe i tillë do të jetë deri sa të ketë botë shqiptare nën qiellin e tij,
  • e dhjeta sepse ai ka lënë pasardhës
(Ky shkrim i autorit Gjon Keka  eshte botuar per here te pare me 2013 ne mediat shqiptare,tani ribotohet) 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400