”Shtëpi ftohëse” në mes të shkretëtirës, u ndërtuan qysh në Persinë e lashtë

12:05 / E hëne, 02 Korrik 2018

Inxhinierët e lashtë persian kanë bërë friz për ftohje, të cilat kanë mbajtur ftohtë edhe në verat e nxehta në shkretëtirë.

Në vitin 400, ata e perfeksionuan ”yakhchal”, të cilat kanë qenë të holla, me material rezistent ndaj nxehtësisë.

Ato ekzistojnë edhe sot dhe kanë të njejtin përdorim.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400