Si i masakruan grekët 230 shqiptarë, fëmijë, pleqë, dhe gra në vitin 1914, në Tepelenë

22:31 / E shtunë, 11 Nëntor 2017

 

Trupat e rregullta greke duke marrë posedimin e Kodrës, një fshat pranë Tepelenës, ftoi të gjithë fshatarët, burra, gra dhe fëmijë, të mbledhur në kishën ortodokse. Kur të gjithë ishin mbledhur, 230 në numër, oficerët grekë urdhëruan ushtarët të gjuajn mbi ta me mitralozë. Të gjithë u vranë, kokat e tyre u ndanë dhe u varen në mure.

Pamje nga masakra greke e kryer në fshatin Kodër nga ushtria greke General De Veer i Misionit Hollandez shkoi vetë në këtë fshat, e pa këtë mizori të tmerrshme greke dhe mori këtë fotografi. Një komision i udhëhequr nga De Veer, hetoi incidentin për Komisionin e Ndërkombëtar të Kontrollit dhe hartoi një raport. Afërsisht 230 trupa pjesërisht të gjymtuar u nxorrën nga një varr masiv.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400