Tmerr dhe lebeti! Pamje nga jeta e shqiptarëve nën terror nga viti 1912

22:34 / E diell, 03 Qershor 2018

 

Një një foto me pamje të jashtëzakonshme të jetës shqiptare nga viti 1912, në ditët më të zeza për shqiptarët, kur trojet shqiptare do të coptoheshin, do të kryhej gjenocid nga të katër anët, serbët grekët, malazezët e bullgarët, ndërsa do të bëhej edhe etnocid i plotë. Krahina të tëra me shqiptarë do të zbrazeshin nga shqiptarët duke i dëbuar me masakra, plaçkitje, vjedhje, djegie pronash e fëmijësh, për një shekull, deri tek gjenocidi serb i vitit 1999. Shihen pamje rrëqethëse të shqiptarëve të ekzekutuar deri në shfarosje, të dëbuar duke udhëtuar nëpërmjet detit, shqiptarë me kolona të tëra duke ikur nga nga zonë shqiptare drejt qendrës dhe shumica drejt Turqisë. Përveç burave të vrarë e të ekzekutuar shihen pamjet makabre të grave shqiptare të ekzekutuara në shtylla! Tmerr!, pamje të transmetuara nga KohaNews. Po ashtu jepen momente ngushëlluese nga jeta e rëndomtë kryesisht në treg, për të arritur tek momentet e reja tragjike të pushtimit të ri të Shqipërisë me 1939. SHQIPTARI.eu

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400