15 këshilla për të jetuar një jetë të shëndetshme

16:02 / E mërkure, 08 Gusht 2018

Shëndeti është gjëja më e vlefshme për të gjithë ne. Po të mos kishim shëndetin, asgjë tjetër nuk do të kishte vlerë, as paraja!

Por për të pasur një jetë të shëndetshme, natyrisht që duhet ti kushtojmë rëndësi disa gjërave.

Ne kemi mbledhur një listë prej 15 këshillash që ju të jetoni një jetë pa probleme shëndetësore:

1. Vraponi 10 deri në 30 minuta çdo ditë;

2. Uluni në qetësi për rreth 10 minuta çdo ditë;

3. Pini të paktën 2 litra ujë në ditë;

4. Flini 8 orë në ditë;

5. Jetoni me tre E-jat: Energjia, Entuziazmi, Empatia;

6. Luani më shumë lojëra;

7. Lexoni më shumë libra se që keni lexuar muajin e kaluar;

8. Praktikoni meditimin dhe yoga;

9. Kaloni kohë me personat mbi 70 vjeç dhe me personat nën 6 vjeç;

10. Ëndërroni më shumë gjatë kohës që jeni zgjuar;

11. Hani më shumë ushqime që rriten në pemë dhe hani më pak ushqime të përpunuara;

12. Mundohuni të bëni të paktën 3 njerëz në ditë të qeshin;

13. Mos harxhoni energjinë tuaj në thashetheme;

14. Harroni problemet e së kaluarës;

15. Mos mendoni negativisht!

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400