Bëjini këto veprime, që të flini më mirë

00:44 / E mërkure, 14 Mars 2018

 

Ka shumë njerëz që kanë probleme me gjumin. Por ky problem mund të rregullohet shumë lehtë – duke ndryshuar sjellje.

Ka shumë gjëra që mund t’i bëni në mëngjes, mesditë por edhe mbrëmje që ndikojnë që të rriten shanset për të kaluar një natë në gjumë të thellë.

Sipas ekspertëve është mirë që dita të fillohet herët. Kjo është e para që duhet bërë.

Të tjerat janë:

2. Dilni në dritë pasi të jeni zgjuar që qëndroni për 15 minuta

3. Ndërroni rrobat me të cilat flini por edhe qarqafët

4. Ushtroni pak pasi të jeni zgjuar

5. Kujdesuni për ushqimin që hani – përdorni fruta dhe perime

6. Dilni dhe ecni pas drekës

7. Mos pini kafe

8. Dëgjoni muzikë ose relaksohuni me dicka tjetër

9. Shkyquni nga telefoni dhe kompjuteri

10. Bëjeni një dush

11. Shtrihuni dhe fikeni dritën

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400