Dëmi i vërtetë në shëndet nga djegia prej diellit

09:24 / E martë, 07 Gusht 2018


Kur shijoni verën, sigurohuni që të vishni një bluzë të thjeshtë, të lyheni me krem, të dhe mbani një kapelë për të shmangur djegien. Kjo këshillë ishte thelbësore për fushatën shëndetësore, një iniciativë për mbrojtjen nga dielli, e lançuar në Australi në vitet 1980. Qëllimi i saj ishte të nxiste njerëzit që të mbronin veten nga dielli për të zvogëluar rrezikun e kancerit të lëkurës.

Kjo është këshillë e mirë sot, ashtu si në vitet ’80. Duhet të marrim parasysh se vetëm një djegie nga dielli mund të rrisë rrezikun e kancerit të lëkurës. Kjo ndodh sepse, kur lëkura absorbon rrezatimin ultravjollcë nga rrezet e diellit, mund të dëmtojë materialin gjenetik të qelizave të lëkurës. Në afat të shkurtër, ky dëm mund të shkaktojë djegie. Në afat të gjatë, rreziku i shkaktimit të kancerit të lëkurës.

Nuk është e njëjta djegie nga dielli që ndikon në rrezikun e kancerit të lëkurës, është ekspozimi i diellit i lidhur me atë djegien nga dielli: rrezatimi ultravjollcë që absorbohet përmes lëkurës është ai që rrit rrezikun. Nëse kaloni shumë pak kohë në diell, nuk mund të digjeni vetë. Ju nuk mund të ndjeni ndonjë dhimbje, por ju ende keni disa dëme për të akumuluar.

Ekspozimi i hershëm është i rrezikshëm

Ekspozimi ndaj rrezeve të diellit mund të dëmtojë qelizat e lëkurës dhe të rrisë rrezikun e kancerit të lëkurës në çdo moshë. Por ekspozimi i hershëm mund të jetë veçanërisht i rrezikshëm. Për shembull, një studim zbuloi se djegia e parë nga dielli ishte e lidhur me rritjen e rrezikut të kancerit të lëkurës. Gratë që pësuan të paktën pesë djegie kur ishin midis moshës 15 dhe 20 vjeç kishin 80% më shumë gjasa për të zhvilluar kancerin e lëkurës melanoma, më vonë se të tjerat.

Dijetarët gjithashtu theksojnë rëndësinë e shmangies së nxirjeve artificiale, të cilat mund të dëmtojnë qelizat e lëkurës dhe të rrisin rrezikun e kancerit të lëkurës, shkruan bota.al. Nëse zhvilloni shenjat e reja, njollat ​​ose plagët në lëkurë që nuk shërohen brenda pak javësh, merrni në konsideratë një takim me mjekun tuaj. Në të njëjtën mënyrë, kini kujdes për ndryshime në ngjyrën, formën ose madhësinë e çdo shenje. Kontrollimi i shenjave të kancerit të lëkurës mund të jetë irritues. Por diagnoza dhe trajtimi i hershëm mund të bëjë dallimin midis jetës dhe vdekjes.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400