Djali që mund të shohë pa sy (Foto)

16:47 / E diell, 15 Prill 2018

Ben Underwood e humbi shikimin e tij në moshën trevjeçare nga kanceri i retinës. Por, pavarësisht këtij hendikepi, ai mund të bëjë shumë gjëra i pavarur.

Pabesueshmërisht, Ben ka zhvilluar një teknikë të jashtëzakonshme që e ndihmon atë të sheh.

Ashtu si lakuriqët e natës dhe delfinët, ai klikon për “t’i parë” ato që e rrethojnë – një proces ky i njohur si eholokacion.

Talenti i tij i shquar e ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve të Universitetit të Kalifornisë – Santa Barbara, të cilët po kryejnë teste për aftësinë e tij të mahnitshme.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400