A duhet ndërprerë dhënien gji foshnjës kur shfaqen infeksionet?

08:35 / E enjte, 12 Janar 2017

 

Kur nëna kupton që ka grip (kollitet, vjell, ka diarre e të ngjashme), ajo tashmë ka transmetuar infeksionin te foshnja, duke pasur parasysh që simptomat më së shpeshti shfaqen disa ditë pasi që nëna të “përfshihet” nga virusi.

Mbrojtja më e mirë për beben është të vazhdohet t’i jepet gji.

Madje edhe nëse bebja sëmuret, procesi i shërimit do të jetë më i lehtë dhe më i shpeitë nëse nëna vazhdon t’i japë gji.

Krahas kësaj, mund të ndodhë që edhe bebja të transmetojë infeksionin te nëna, mirëpo nuk shfaq simptoma sëmundjeje sepse ushqehet me gji.

Woman-and-her-Sick-baby

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400