Emrat e çuditshëm të disa fshatrave të Kosovës dhe Shqipërisë

20:07 / E diell, 19 Gusht 2018

Toponimet e vendeve janë gjithnjë interesant nëse merren për studim apo nga rrënja që krijon emrin e tyre.

Në Shqipëri dhe Kosovë ka disa fshatra me emra nga më të çuditshmit dhe nuk është për t’u habitura duke parë tranzicionin politik dhe historikun nëpër të cilin kanë kaluar territoret shqiptare.
Më poshtë do të shikoni emrat me të çuditshëm që mbajnë disa fshatra në Kosovë dhe Shqipëri

Muqibabë – Gjilan

Llukar – Prishtinë

Xhylekar – Gjilan

Kaqibeg – Podujevë

Skorobisht – Prizren

Neperbisht – Suharekë

Makresh – Novobërdë

Vithkuqi – Korça
Kurveleshi – Tepelenë

Kuqan – Elbasan

Qinam – Ersekë

Symize – Tepelenë

Mize – Lushnje

Bubullime – Lushnje

Leshnje – Skrapar

Kakardhiq – Lezhë

Qyqylagë – Lipjan

Ngucat – Malishevë

Muqiverrc – Kamenicë

Bithuq – Dibër

Grupçin – Tetovë

Leshnicë – Tetovë

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400