Gjen gurin e rrallë që shkencëtari nuk i jep dot sqarim

00:29 / E martë, 17 Prill 2018

 

Një njeri ka gjetur atë që ai beson të jetë një gur i çmuar i “jashtëqitjes” së balenave, ndërsa ecte në një plazh.

Jack Tipper, 39 vjeç, bëri zbulimin e substancës së lyer me ngjyrë të verdhë në Ilfracombe, Devon.

Përdorur në prodhimin e parfumeve, “guri” gjendet në sistemin e tretjes së balenave dhe të spermës dhe zakonisht quhet “ari lundrues” për shkak se gjendet shumë rrallë.

Ekspertët thonë se ende nuk është gjetur ndonjë material i tillë në jug-perëndim të Anglisë.

Tipper beson se gruri ishte larë në plazh gjatë një stuhie të kohëve të fundit.

Ai e mban atë në një vend të sigurt.

Megjithatë, një akademik vendas i cili ka studiuar materialin për gati pesë vjet ka thënë se ai “mbetet skeptik, pasi është shumë i rrallë”.

Profesor Steve Rowland, nga Universiteti Plymouth, tha se nuk ka pasur “asnjë kampion të verifikuar nga Perëndimi i Jugut”.

Substanca kërkon vite për t’u formuar dhe mendohet të mbrojë balenën nga objektet e mprehta që gëlltisin.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400