Gjendet një qepë e vjetër 1500 vite

17:47 / E diell, 15 Prill 2018

Në fshatin Sandy Borg të ishullit suedez Ölanda gjatë një gërmimi është gjetur një qepë e vjetër 1500 vite, transmeton AA.

Arkeologia Helena Victor, në deklaratën e saj për gazetën The Local, njoftoi se kanë gjetur një qepë të djegur e vjetër 1500 vjet. Ajo tha se në ato vite në Skandinavi nuk ka patur kultivim të qepës dhe vuri në dukje se qepa mund të ketë qenë e importuar nga Perandoria Romake.

Victor theksoi se qepën e kanë gjetur pranë një oxhaku gjatë gërmimeve në një kala antike. Ajo tha se kjo do të hedhë dritë mbi marrëdhëniet e afërta tregtare të atyre që kanë jetuar në rajon me Perandorinë Romake.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400