Ja çfarë duhet të hani pas Ramazanit

14:56 / E premte, 15 Qershor 2018

Pas 30 ditëve ushqim të programuar, të gjithë myslimanët janë gati për t’u ulur në tryezën e madhe të Bajramit dhe për të shijuar gjithçka. Megjithatë, mjekët këshillojë që duhet të keni kujdes me dietën ushqimin menjëherë pas Ramazanit.

Drejtori i Shëndetit Publik në Samsun, Turqi, Dr. Mustafa Kasapoğlu, paralajmëroi se konsumi i tepërt i ushqimit pas Ramazanit mund të çojë në shumë probleme shëndetësore që lidhen me stomakun dhe zorrët.

“Gjatë Ramazanit, njerëzit ulin sasinë e ushqimit që i japin trupit dhe ngadalësojnë në këtë mënyrë metabolizmin. Gjëja e parë që duhet të bëni është të ndihmoni që metabolizmi të kthehet dalëngadalë në normalitet”,- thotë Dr. Kasapoğlu.

Për të lehtësuar këtë tranzicion, ekspertët këshillojnë të hani nga pak, por çdo tri orë. Gjithashtu, konsumi i ujit duhet të rritet, ndërsa konsumi i kafes dhe çajit duhet reduktuar.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400