Kjo është ura më unike në botë (FOTO)

13:20 / E martë, 13 Mars 2018

Danimarka dhe Suedia ndahen nga një hapësirë e vogël ujore, që njihet si gjiri Øresund. Pavarësisht se në hartë duket si një distancë e shkurtër, ajo është 16 km.

Kohë më parë, danezët dhe suedezët e kalonin këtë distancë me tragete, por vitet e fundit, ajo mund të bëhet me makinë. Kjo falë një ure me të vërtetë unike.

Ajo është një autostradë e mirëfilltë me katër korsi, që nis si urë dhe përfundon si tunel.

Ky lloj ndërtimi është bërë me qëllim që të shmanget bllokimi i uljes së avionëve në aeroportin e Kopenhagenit, që ndodhet aty pranë, dhe për t’u lënë hapësirë anijeve të kalojnë lirshëm në ujërat e gjirit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400