Kjo grafikë tregon se çfarë ka në të vërtetë brenda Nutella-s

00:47 / E diell, 15 Prill 2018

 

Në përgjithësi, Nutella, një lajthi e shijshme dhe përhapja e kakaos , tregtohet si “e shëndetshme”, pavarësisht se është një përhapje e lëngët e çokollatës.
Reklama që shfaqë fëmijët duke e lyer bukën me Nutella ishte përhepur jashtëzakonisht shumë në të gjithë botën.

Në shumicën e vendeve, ajo tregtohet si një krem ​​i thjeshtë lajthie, dhe reklamat theksojnë faktin se Nutella nuk ka ngjyra artificiale.

Por Nutella nuk është tamam një ushqim shëndetësor .

Një imazh tani-viral i ngarkuar në Reddit (dhe fillimisht i krijuar nga qendra e konsumatorit në Hamburg, Gjermani) tregon saktësisht se çfarë ka në një kavanoz të Nutella.

Ndërsa Nutella përmban vetëm pesë përbërës (vaj palme, kakao, lajthi, pluhur qumështi i skremuar dhe sheqer), një gjysmë kavanoz është sheqer.

Sipas etiketës së saj ushqyese, një kavanoz i Nutella ka 21 gram sheqer për 37 gram të përhapur (dy lugë), që do të thotë se në realitet më shumë se gjysma është sheqer. Pjesa më e madhe e pjesës tjetër është vaji i palmës – një yndyrë e ngurtë, që është shkaktar i kancerit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400