Maskë fytyre me kungull

16:33 / E shtunë, 21 Korrik 2018

 

Përveç të tjerash, kungulli ndihmon dhe hidraton lëkurën e dëmtuar nga rrezet e diellit, gjithashtu pastron edhe aknet.

Për një lëkurë më të mirë, provoni maskën me kungull në shtëpi. Praktike, me pak kosto dhe me efekte pozitive.

Ia vlen ta provoni!

Përbërësit: 

1/2 filxhan me tul kugulli

2 vezë (të verdhat)

1 lugë sheqer

1 lugë mjaltë nëse keni lëkurë të thatë ose 2 lugë qumësht bajameje

1 lugë uthull molle për lëkurat e yndyrshme

Përgatitja: 

Bëni pure kungullin së bashku me përbërësit e tjerë deri sa të formohet një masë homogjene.

Hidhni vezët dhe sheqerin dhe përziejini mirë.

Aplikoni maskën në fytyrë dhe e mbani për 15-20 minuta. Pastrojeni me ujë të vakët dhe në fund e shpëlani me ujë të ftohtë.

Në këtë mënyrë do të rregulloni pH-in e lëkurës. Rezultatet? Do t’i shihni vetë. Pjesën e mbetur nga maska mund ta ruani në frigorifer.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400