Menu për iftar

16:16 / E premte, 25 Maj 2018

Përzgjedhja e recetave është bërë nga dietologë dhe kuzhinier mjaft të aftë.

 Ato janë të bollshme dhe të mjaftueshme për personat të cilët përvec një rëgjimi shpirtëror do mbajnë dhe rregjim fizik përgjatë këtij Muaji të Shenjtë. Me shpresën se recetat e sjella do pëlqehen nga ju më poshtë do ju prezantojmë pjata me shije të veçanta, kryesisht aziatike.

Menuja e për iftar në Ramazan përbëhet nga 4 pjata:

Supë me qofte

Pulë me perime furre

Sallatë “Babaganush”

Ëmbëlsirë “Kurora e Princeshës”

Supë me qofte

Përbërësit:

150 gr mish i grirë

4 gota me ujë të nxehtë

1 kokërr qepë e vogël

2 lugë gjelle miell

4 lugë gjelle kos

1 e verdhë vezë

Kripë

Për siprinën:

1 lugë gjelle gjalpë

1 lugë caji nenexhik i tharë

Përgatitja:

Në një enë vendosni mishin e grirë, qepën e kaluar më par në rende, kripën, dhe piperin. Të gjitha këto  përziejini mirë derisa të krijohet një mase kompakte.

Nga ana tjetër në një tenxhere të thellë hidhni ujin e nxehtë dhe lijeni derisa të valojë. Më pas qoftet e ndara në toptha  i hedhim në tenxhere. Ziejini përreth 10 minuta.

Për kremin e supës; në një enë hidhni miellin, kosin dhe vezën. Pasi i këni përzier mirë, shtoni një gotë nga lengu i supës që po zien. Kështu përbërësit do jenë tretur njëtrajtësisht dhe është gati të hidhet në tenxhere për të trashur lëngun e supës.

Sipër supës shtoni erëzat e skuqura me vajin e ullirit

Pulë me perime furre

Përbërësit:

6 kofshë pule

3 patate të mesme

1 karrotë

1 qepë mesatare

1 gotë uji bizele gjysëm të gatshme

Për salcën:

1 lugë gjelle salcë domatesh

1 gotë çaji vaj ulliri

1 lugë çaji piper i zi

1 lugë çaji kerri

1 lugë çaji spec djegës

1 lugë çaji kripë

1 lugë çaji rigon

Përgatitja:

Pasi i keni larë mirë kofshët e pulës, me thikë bëni disa prerje vertikale të cilat do ndihmojnë në marinimin sa më eficent të tyre.

Nga ana tjetër në një enë hidhni salcën e domateve, vajin e ullirit, qepën e grirë për së gjati, kripën dhe gjithë erëzat e lartpërmendura. Në këtë enë zhysni kofshët e pulës dhe lërini të marinohen përreth 1 orë.

Perimet e tjera pasi i keni pastruar mirë pritini në formë gjatësore. Ndërsa karrotat në formë rrethore.

Kofshët e pulës pasi janë marinuar i shtroni në tepsi. Në salcën që ka mbetur hedhim patatet dhe karrotat. Në vendet bosh në tëpsi hidhni këto të fundit dhe më pas sipër i shtoni një gotë ujë. Sipër tepsisë vendosni letër furre, dhe sipër letrës së furrës letër alumini. Pjekja do bëhët në këtë mënyrë përreth 1 orë e gjysëm me 190 gradë. Më pas hiqni letrat e furrës dhe shtoni bizelet. Futeni në furrë dhe për 10-15 minuta të tjera që të marrin ngjyrë perimet.

Sallatë “Babagannush”

Përbërësit:

½ kavanoz të gatshëm me payellxhanë zgare

1 spec i kuq i pjekur

2 speca jeshil të pjekur

1 qepë e mesme

1 thelb hudhër

1 domate

2 duar majdanoz

½ lugë salcë speci

4 lugë gjelle vaj ulliri

3 lugë gjelle lëng limoni

Kripë

Përgatitja:

Shënim:Nëse nuk doni të përdorni perime të gatshme atëherë mund t’i përgatisni vetë. Mjafton t’i vini përimet në zgarë ose furrë. Pasi i këni pjekur i hiqni lëkurën dhe i prisni imët.

Nga ana tjetër në një enë duhet të grini imët qepën. Në një tigan ngrohni vajin e ullirit dhe shtoni qepën. Kaurdiseni përreth 1-2 minuta.

Më pas i shtoni salcën e specit dhe e kaurdisni përsëri.

Në një enë servirjeje shtojmë perimet e zgarës, sipër i shtoni salcën e përgatitur, majdanozin e grirë  dhe domaten e grirë imët. Më pas shtojmë dhe hudhrën e kaluar në rende, kripën, 4 lugë vaj ulliri, si dhe lëngun e limonit. Pasi i përzieni mirë i keni gati për servirje.

Ëmbëlsirë “Kurora e Princeshës”

Përbërësit:

2 gota uji lëng vishnje

1 pako puding me vanilje

Për shtresën e bardhë:

2,5 gota uji qumësht

6 lugë gjelle miell bollguri

1 pako vanilje

1 gotë çaji arrë kokosi

Për shtresën kafe:

2 gota uji qumësht

5 lugë gjelle miell bollguri

1 lugë gjelle  kakao

3 copa çokollatë fondente

Përgatitja:

Shtresa e kuqe: Në një tenxhere të thellë hidhni lëngun e vishnjes. Më pas i shtoni pudingun dhe e përzieni derisa të trashet.

Ju mund të përdorni kallëp të thjeshtë silikoni për kek.

Pasi keni njomur kallëpin e silikonit lëreni të kullojë uji ( jo ta thani totalisht). Pasi është vakur, shtresën e kuqe, pra pudingun me vishnje hidheni në këtë kallëp dhe vendoseni në ngrirje.

Shtresa e mesme: Në një tenxhere hidhni qumështin, miellin e bollgurit dhe sheqerin. Përzieni derisa të përftoni një masë kompakte. Pasi e keni hequr nga soba shtoni vaniljen dhe arrën e kokosit.

Më pas hidhni këtë përbërje mbi shtrësen me vishnje e cila tashmë është e ngrirë.

Shtresa kafe: në një tenxhere hidhni qumështin, 5 lugë miëll bollguri, kakaon dhe sheqerin. Lërini në zjarr derisa të arrihet një mase kompakte. Para se të trashet totalisht shtoni copat e cokollatës. Këtë përzierje hidhëni në kallëpin e silikonit dhe kështu keni arritur të krijoni 3 shtresa me shije të ndryshme.

Lëreni në frigorifer për 5-6 orë. Më pas e ktheni kallëpin (formën) mbrapsht dhe do shihni një ylber ngjyrash.

Ju bëftë mirë!

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400