Mishi dhe djathi të futen në menytë e ushqimit!

20:04 / E martë, 28 Gusht 2018

Mishi dhe produktet e qumështit si biftek dhe djathi kanë përfitime shëndetësore dhe duhet të futen në dietat e njerëzve, sugjeron kërkimi i ri.

Kur hahen së bashku me fruta, perime dhe peshk, produktet e kafshëve të papërpunuara dukshëm ulin rrezikun e një personi për të vuajtur një goditje, sulme në zemër apo vdekje të parakohshme, sipas një studimi të më shumë se 218,000 njerëzve, njofton Klan Kosova.

Studiuesit thonë se studimet e mëparshme që lidhin dietat e pasura me yndyrë të SHBA dhe Europës Perëndimore ndaj sëmundjeve të zemrës ishin me të meta, me gjetjet më të fundit që sugjerojnë yndyrna të ngopura mund të mos jenë aq të dëmshme sa që dikur u menduan.

Duke folur për rezultatet, botuar në The Lancet, autori i studimit Profesor Salim Yusuf, nga McMaster University në Hamilton, Kanada, tha: “Mendimi se çfarë përbën një dietë me cilësi të lartë për një popullatë globale duhet të rishqyrtohet.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400