Mos e shmangni përdorimin e piperit të kuq

21:27 / E hëne, 12 Mars 2018

 

Ushqimet e fërguara kanë filluar shumë shpesh të përgatiten, por kjo nuk do të thotë që ju duhet ta largoni nga përdorimi piperin e kuq.

Ajo ka fuqi të jashtëzakonshme shëruese, rikthen qelizat e zorrëve dhe ndihmon në zvogëlimin e kilogramëve të tepërta.

Me përdorimin e rregullt të kësaj mëlmese, ju shumë lehtë mund të rregulloni sistemin e tretjes, i qetëson ngërçet dhe dhimbjet e lukthit.

Piper i kuq përmban një përbërës aktiv të quajtur capsaicin, i cili sipas një numri studimesh të mëparshme të kryer në Universitetin e Pitsburgut ka fuqinë për të shkatërruar qelizat e kancerit të zorrës së trashë, për të ndaluar rritjen e tyre me 80%. Gjithashtu, ajo përmban praninë e vitaminave C, A dhe vitaminave nga grupi B që ndikojnë pozitivisht në rigjenerimin e mukozës së zorrëve.

Shtimi i 10 gramëve të piper i kuq në çdo vakt që lejon praninë e këtij aroma zvogëlon urinë dhe kështu redukton numrin e kalorive të djegura pas një vakt.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400