Moti s’e ka në mend të përmirësohet, edhe java e tjetër me befasi

08:08 / E hëne, 18 Qershor 2018

Mbi rajonin tonë vazhdojnë të mbesin aktive fusha jostabile të presionit të ulët që do të favorizojnë mot të ndryshueshëm, me vransira dhe zhvillime të shtrëngatave me shi. Nga mesi i javës fusha anticiklonike nga Europa qëndrore do të shtrihen mbi rajon, ku për dy ditë do të sjellin mot më stabil dhe intervale më të gjata me diell.

Nga parashikimet e fundit, në fundjavë mund të presim një depërtim të një fronti të ftohtë nga veriu i kontinentit, që do të zbres temperaturat ndjeshëm nën vlera mesatare

18.06 – Në mëngjes pjesërisht vranët. Gjatë ditës mot kryesisht me vransira, e pasdite priten shtrëngata të shpërndara me shi.
19.06 – Mot kryesisht me vransira. Paradite riga lokale shiu, e pasdite priten shtrëngata të shpërndara me shi.
20.06-21.06 – Mot pjesërisht i vranët, me intervale më të gjata me diell. Të enjten pasdite, rreth viseve malore mundësi për reshje lokale shiu me bubullimë.
22.06 – Mot pjesërisht i vranët. Pasdite shtrëngata të shpërndara me shi.

Temperaturat e ajrit do të shënojnë rritje, por do të luhaten kryesisht rreth vlerave mesatare. Minimalet do të sillen nga 13C deri në 15C, e maksimalet nga 24C deri në 27C.

Do të fryejë erë mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga verilindja 4-9m/s. Shtypja atmosferike, gradualisht do të rritet mbi vlera normale.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400