Musaka arabe: Pa patate dhe vezë, shije absolutisht e mrekullueshme!

13:03 / E martë, 10 Korrik 2018

Herën tjetër kur dëshironi musaka të shijshme, provoni ta gatuani sipas kësaj recete:

– 500 g mish të bluar viçi,
– 1.5 kg patëllxhanë,
– 5 speca të kuq,
– 4 domate,
– 2 speca djegës,
– 1 tufë majdanoz,
– 1 qepë,
– 1 karotë,
– një filxhan verë të bardhë,
– piper,
– kripë.

Përgatitja:

Fërgoni qepën, specin djegës dhe karotën. Shtoni mishin e bluar, domatet e grira imët, piperin dhe kripën.

Zieni mishin e bluar, 2 domatet e grira imët, piperin dhe kripën. Zieni derisa mishi të jetë gati dhe hiqeni nga zjarri.

Shtoni majdanozin e grirë imët. Patëllxhanët qëroni dhe pritni në rrathë dhe fërgoni pak.

Në fund të tiganit në të cilin keni qitur vaj radhisni patëllxhanin, qitni mishin e fërguar, specat e grirë dhe dy domatet e tjera të prera në kube apo në rrathë.

Qitni sipër musakasë verën e bardhë, mbulojeni me folie dhe piqeni në furrën e nxehur në 200 gradë rreth 50 minuta.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400