Njerëzit me rrudha në ballë, më të rrezikuar të vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare

09:42 / E hëne, 27 Gusht 2018


Njerëzit me rrudha në ballë mund të jenë në një rrezik më të lartë të vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare, sugjeron kërkimi i ri, transmeton Klan Kosova.

Ata me “rrudha të shumta të thella” mund të kenë 10 herë më shumë gjasa të vriten nga një gjendje kardiovaskulare, shkruan Yolande Esquirol, një profesor i asociuar në Qendrën Hospitalier Universitaire de Toulouse.

Kjo teori thotë se e gjitha kjo mund të ketë të bëjë me forcimin e arterieve të trupit për shkak të krijimit të pllakave.

Për shkak se enët e gjakut në ballë janë kaq të vogla, ato mund të jenë më të ndjeshme ndaj rrudhave të tilla që do të thotë se mund të ketë një shenjë të hershme të plakjes së tyre.

Ai analizoi një grup prej 3,200 të rriturve gjatë dy dekadave të cilët ishin të gjithë të shëndetshëm dhe ishin në moshë 32, 42, 52 dhe 62 në fillim.

Secili prej tyre caktoi rezultate në varësi të numrit dhe thellësisë së rrudhave në ballin e tyre.

Një shenjë e zero do të thoshte se lëkura ishte krejtësisht e qetë, ndërsa një rezultat prej tre nënkuptonte “rrudha të shumta të thella”. Esquirol tha:

“Sa më i lartë të jetë rezultati i rrudhave, aq më shumë rreziku juaj i vdekshmërisë kardiovaskulare rritet.

Rreziku i sëmundjeve të zemrës rritet me moshën e njerëzve, por mënyra e jetesës dhe ndërhyrjet mjekësore mund të lehtësojnë rrezikun.

Sfida ka qenë prej kohësh në identifikimin e pacientëve me rrezik të lartë herët për të bërë një ndryshim.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400