Njihuni me fëmijën më të trashë në botë, është vetëm 10 muaj dhe peshon mbi 30 kilogramë (Foto

12:05 / E premte, 20 Tetor 2017

 

Një vogëlush nga Meksika ka fituar vëmendjen e medieve botërore për shkak të peshës, dhe raportohet se ai peshon sa një 9-vjeçar dhe vazhdimisht thotë se është i uritur.

Luis Manuel 10-muajsh nga qyteti Tecoman në pjesën perëndimore të Meksikës, ka habitur mjekët për faktin se peshon mbi 30 kilogramë, transmeton Telegrafi.

Si 9-muajsh nëna e tij detyrohej t’i vishte rroba për një fëmijë 2-vjeçar, pasi që linjat e tij trupore dita ditës zgjeroheshin.

Mjekët e brengosur për gjendjen e tij shëndetësore besojnë se ai vuan nga sindroma Prader-Willi, një çrregullim që mund t’i shkaktoj vogëlushit sulm në zemër.

Gjendja e tij e rrallë gjenetike, e bën të voglin të ndihet vazhdimisht i uritur, duke ia tkurrur muskujt mbipesha.

Ndërkaq familja e tij e varfër kanë nisur një fushatë, përmes të cilës kërkojnë donacione për ta trajtuar birin e tyre.

Besohet se Luis mund të jetë fëmija më i shëndoshë në botë, megjithatë, nuk ekzistojnë të dhëna zyrtare që do ta mbështeste këtë teori.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400