Studimi: Kokat e prera janë të vetëdijshme deri në 30 sekonda! (Foto)

17:58 / E diell, 15 Prill 2018

Kjo është historia e habitshme e eksperimenteve të këqija që pretendonin të provonin se kokat e prera mbeteshin të vetëdijshëm për deri në 30 sekonda pas ekzekutimit.

Gjatë shekullit të 19-të dhe 20-të, mjekët francezë hetuan këto pretendime nëse kokat e viktimave ishin të vetëdijshme pas vdekjes së tyre.

Një rast i përmendur përfshinte vrasësin Charlotte Corday, i cili u ekzekutua publikisht në 1793. Sipas raporteve në atë kohë, koka e shkëputur e Corday u ngrit nga ekzekutuesi ku e kishte goditur atw si shenjë përdhosje.

Dhe për çudi të turmës së njerëzve, fytyra e viktimës u mërrol dhe u duk e zemëruar pas goditjes.

Por rasti më i famshëm u krye nga një Dr Beaurieux i cili pretendon se një kokë e prerë iu përgjigj kur ai bërtiti në fytyrë.

Koka e shkëputur i vrasësit serial Diogo Alves mbahen në një kavanoz në një shkollë mjekësore në Lisbonë

Fotoja që tregon kokën e vrasësit francez Albert Fournier në vitin 1920

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400