Urani gjendet fare afër Tokës, atë mund ta shihni sonte pa teleskop

14:17 / E enjte, 19 Tetor 2017

 

Ju nuk nevojitet të përdorni një teleskop për ta parë planetin e Uranit sonte.

Planeti i madh i akullt do të jetë i dukshëm nga Toka të enjten, duke e çuar atë në pikën më të afërt të me orbitën e Tokës, transmeton Indeksonline.

Në këtë pozicion, planeti do të jetë i dukshëm në qiell gjatë gjithë natës- dhe megjithëse ju mund ta shihni atë me dylbi, NASA paralajmëron se Urani mund të jetë mjaft i ndritshëm për t’u parë vetëm me sy, pa ndihmën e ndonjë objekti.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400