Vaksina për kolesterolin ulë rrezikun e sulmit në zemër

00:19 / E martë, 24 Prill 2018

 

Një vaksinë që ulë kolesterolin ka treguar se ndihmon me uljen e gjasave për sulm në zemër për një të katërtën.

 

Dy vjet më parë alirocumab ishte aprovuar nga NHS për t’u përdorë tek personat që nuk mund të toleronin ilaçet për uljen e kolesterolit si dhe tek personat që kishin histori familje të problemeve me kolesterol.

Tani shkencëtarët kanë gjetur se ky tretman ulë gjasat për sulm në zemër deri në 24%.

Këto të gjetura janë nga një testim me 19,000 pacientë dhe janë publikuar në konferencën për kardiologji në SHBA.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400