Varësia e seksit është zyrtarisht një sëmundje mendore

16:55 / E mërkure, 11 Korrik 2018
Sjellja e dhunshme e seksit është klasifikuar si sëmundje mendore për herë të parë.

Përfshirja e saj në listën ndërkombëtare të Klasifikimit të Sëmundjeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë vjen disa javë pasi u shtua varësia e lojrave.

Dr Valerie Voon, nga Kolegji Mbretëror i Psikiatërve, tha se mes 2 dhe 4 përqind e popullsisë në Mbretërinë e Bashkuar vuajnë nga sjellja e dhunshme e seksuale. Në SHBA, vlerësohet të ndikojë në mes të 3 dhe 6 për qind të të rriturve, transmeton lajmi.net.

Ajo shtoi: “Është një sjellje që tenton të jetë e fshehur pasi është e turpshme dhe shpesh të varur nga seksi nuk vijnë përpara.

“Shtimi i kësaj në listën e OBSH është një hap i shkëlqyeshëm për pacientët, pasi u lejon atyre të njohin se po vuajnë me një problem – e nxjerrin atë nga hijet dhe ata janë në gjendje të kërkojnë ndihmë për të.”

Lista e OBSH-së përshkruan çrregullimin e sjelljes seksuale të detyruar si një “model i vazhdueshëm i dështimit për të kontrolluar impulse seksuale intensive, të përsëritura ose nxitjen që rezulton në sjellje seksuale të përsëritura”.

Simptomat përfshijnë seksin duke u bërë “fokus qendror” i jetës së personit në neglizhencën e shëndetit, kujdesit personal ose interesave dhe përgjegjësive.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400