VERIFIKONI SA JENI TË PAZAKONSHËM: Ja ç’do t’ju ndodhë kur në gjumë të shikoni orën!

09:06 / E enjte, 12 Janar 2017

 

Ëndrrat gjithmonë i kanë fascinuar njerëzit, një numër i madh i njerëzve beson që në ëndrra u shfaqet e ardhmja, të tjerët hollësisht i interpretojnë dhe në bazë të tyre marrin vendime të rëndësishme jetësore, ndërsa ka edhe të tillë të cilët nuk u kushtojnë ndonjë rëndësi të madhe.

Gjithsesi akoma nuk është e njohur përse njeriu ëndërron dhe u shfaqen aty pamje me të cilat ballafaqohet në jetën e vet.

Disa njerëz përjetojnë ëndërrime lucide, përkatësisht janë të vetëdijshëm që janë duke ëndërruar, kështu që ndodh madje edhe që të marrin kontrollin mbi ëndrrat e veta.

Është interesante që shumica e njerëzve nuk janë në gjendje që t’i lexojnë ëndrrat, por gjithashtu çdo herë kur shikoni orën do të jetë ndryshe, derisa akrepat e orës nuk do të lëvizin.

Rreth 4,4 për qind e njerëzve shohin ëndrra pa ngjyra, dhe ai numër dukshëm është ulur në vitet gjashtëdhjetë të shekullit të kaluar, gjë që besohet që ka të bëjë me televizorët me ngjyra.

Është interesante që truri ynë nuk mund të “shpikë” fytyrë të re në ëndërr. Kështu që të gjithë njerëzit të cilët ndonjëherë i keni parë në ëndërr i keni takuar në realitet, pa marrë parasysh a jeni të vetëdijshëm për këtë apo jo.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400