21 vende të BE-së janë duke zhvilluar super kompjuterë

12:19 / E shtunë, 25 Gusht 2018

Deri në vitin 2023, do të vijë një nga tre superkompjutorët më të fuqishëm nga BE.

Estonia është një nga këto 21 vende të BE-së për superkompjuterët. Gjithashtu, Austria kishte vendosur tashmë këtë hap. Qëllimi është që të bashkojnë burimet kombëtare të vendeve të BE-së dhe për të krijuar një kompjuter më të fuqishmit në botë gjatë viteve, transmeton lajmi.net.

Në këtë mënyrë, BE dëshiron mbi të gjitha të konkurrojë shkencërisht me SHBA dhe Azi-në. Komisioneri i BE-digital Andrus Ansip përshëndeti masën e Estonisë: ” Superkompjuteri , motori do të jetë ekonomia jonë, e nxitur më sasi të mëdha të të dhënave. Për momentin, BE mbetet prapa: ne nuk kemi superkompjuterë në mesin e dhjetë të lartë në botë. Kjo është arsyeja pse ne kemi nisur iniciativën e EuroHPC (High Performance Computing Power Network, Shënim). ”

Nga buxheti aktual, BE – ja po siguron 486 milion euro për projektin EuroHPC. Fondet kombëtare nga BE dhe Shtetet e Bashkuara duhet të shtojnë një shumë të ngjashme.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400