Aplikacioni mobil është më i saktë se ekzaminimi mjekësor

00:35 / E mërkure, 04 Prill 2018

 

Një aplikacion i ri që përdor funksionin e aparatit të telefonit ka rezultuar më mirë se ekzaminimi tradicional fizik për të vlerësuar rrjedhjen e gjakut në arterie dore për pacientët që pësojnë angiografi koronare, sipas një studimi të rastësishëm të botuar në CMAJ (Canadian Medical Association Journal).

Këto gjetje theksojnë potencialin e aplikacioneve të telefonave për të ndihmuar mjekët të marrin vendime.

“Për shkak të disponueshmërisë së gjerë të telefonave inteligjentë, ato po përdoren gjithnjë e më shumë si diagnostifikim i kujdesit në mjediset klinike me kosto minimale ose pa kosto”, thotë Dr. Benjamin Hibbert nga Universiteti i Ottawa Heart Institute, në Ottawa, Ontario.

“Për shembull, kamerat e integruara me softuer të dedikuar ose sensorë fotodiodë që përdorin dioda të emetimit të dritës infra të kuqe kanë potencialin për të bërë smartfonë në plethysmografë funksionalë [instrumentet që matin ndryshimet në rrjedhën e gjakut].”

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400