Aplikacioni që ju tregon se kur do të vdisni

00:44 / E shtunë, 31 Mars 2018

 

Tashmë ekziston një aplikacion që ju tregon se kur do të vdisni, së paku ashtu pretendohet.

Aplikacioni Gero përdor Intelegjencën Artificiale për të analizuar të dhënat e aktivitetit në telefonin tuaj për të vlerësuar jetëgjatësinë tuaj brenda një të dhjetës së një viti.

Aplikacioni është një punë e Institutit Fizik dhe të Teknologjisë së Moskës. Një rrjet nervor u trajnua më pas me rezultatet për të parashikuar rrezikun e moshës dhe vdekshmërisë biologjike të njerëzve që u morën në studim duke përdorur një rrjedhë të gjatë javore të matjeve të aktivitetit.

Aktualisht aplikacioni ka versionin Beta vetëm për iPhone, ndërkohë që është në vijim testimi. Një nga vullnetarët e parë, gazetari i Daily Mail për shëndetin kishte arritur 69.2 pikë. “U shokova të zbuloja se do vdes kur të arrij 70 vjeç, nëse ky aplikacion thotë të vërtetën”, tha Stephen Matthews.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400