Arma më e re me lazer

00:44 / E premte, 30 Mars 2018

 

Dronët janë një faktor në rritje në fushën e betejës.

Kompania e armatimeve Raytheon po punon në disa sisteme për të shmangur avionë. Siç u bë e njohur, në dhjetor të vitit 2017, një test i madh i sistemeve të mikrovalëve me lartë (HPM) dhe me energji të lartë (HEL) u zhvillua në një bazë ushtarake amerikane. Një total prej 45 dronëve u lëshuan në ajër dhe u shkatërruan menjëherë nga kjo armë lazerike.

HPM punon me mikrovalë. Mjeti djeg sistemet e kontrollit të avionit, duke shkaktuar që të rrëzohen. Meqenëse rrezja është dukshëm më e madhe se një lazer e fokusuar, sistemi është veçanërisht i përshtatshëm për mbrojtjen nga skemat e dronit.

HEL është një lazer klasik. Shkrin pajisjen plastike të dronit për të krijuar dobësi strukturore dhe dëmton sistemet e kontrollit nën të. HEL është mjaft kompakt për të montuar në një Polaris ATV

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400