Bëni update sa më shpejt iphonat, hakerat kanë thyer kodin e programit të vjetër

06:53 / E mërkure, 14 Shkurt 2018

Në atë që përshkruhet si ‘rrjedhja më e madhe në histori’, hakerët kanë postuar një kod sekret të IOS në internet.

Kodi është për një copë kyçe të softuerit të quajtur iBoot, aplikacioni i parë që shkon kur futni një pajisje iOS.

Një përdorues anonim i njohur si ‘Zioshiba’ ka postuar kodin në Github, duke shkaktuar frika se iPhone kanë mbetur të prekshme ndaj hakerëve.

Duke folur për Motherboard, studiuesi i sigurisë Jonathan Levin e përshkroi atë si ‘rrjedhjen më të madhe në histori’.

“iBoot është një komponent që Apple po mban, ende kripton imazhin 64-bit të saj. Dhe tani është e hapur në formën e kodit burimor”, tha Levin.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400