Drita do të shkruajë memorien e kompjuterëve

00:29 / E martë, 23 Janar 2018

 

Do të jetë drita ajo që do të shkruajë dhe lexojë të dhënat e memories së kompjuterit të së ardhmes, thotë një studim i publikuar në Nature Nanotechnology.

Falë eksperimentit të grupit ndëkrombëtar të udhëhequr nga Sergio Brovelli, i universitetit të Milanos, shkencëtarët kanë treguar se futja e kontrolluar e disa atomeve të argjentit në brendësi të një materiali gjysmëpërcjellës, krijon një fushë të fortë magnetike në nanopjesët e saj kur ndriçohet.

Ky magnetizëm i aktivizuar nga dritat, që vazhdon me kalimin e kohës dhe që është optikisht i dallueshëm, mund të bëhet element bazë për paijsjet e ruajtjes së të dhënave të brezit të ri.

Inxhinierizimi i këtij veprimi mes atomeve, shpjegon Brovelli, “hap mundësinë e realizimit të materialeve me performancë të lartë që mund të jenë elemente thelbësore të teknologjisë së të ardhmes, për shembull, kompjuterave optikë dhe memorie të kapacitet të madh, dhe frekuencë e lartë “leximi” dhe “shkrimi” me dritën”.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400