Ekspertët e aviacionit: Aeroplani elektrik do të niset për dhjetë vjet

00:45 / E premte, 27 Prill 2018

 

Do të duhen deri në vitin 2028 për të krijuar aeroplanin elektrik. Disa kompani po punojnë për elektrifikimin e aviacionit.

Sipas ekspertëve, pasagjerët tashmë mund të zbresin në avionë të vegjël elektrikë deri në fund të dekadës së ardhshme.

“Ne ende kemi nevojë për dhjetë vjet: pesë vjet për kërkime, pesë vjet për zhvillim”, tha Rolf Henke, anëtar i bordit të Qendrës së Hapësirës Gjermane.

Fluturimi elektrike është një nga temat kryesore të Ekspozitës Ndërkombëtare të Hapësirës Ajrore (ILA) , e cila fillon këtë të mërkurë në Schönefeld afër Berlinit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400