Elon Musk ka plane për krijimin e Hënës së dytë!

00:18 / E martë, 03 Prill 2018

 

Themeluesi dhe CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk njoftoi për planet e kompanisë së tij për të ndërtuar një satelit të dytë natyror për Tokën në një video të postuar në Twitter këtë mëngjes. Sipas Musk-ut, Hëna e tij mund të nisë që në vitin 2021.

“Siç mund ta dini, unë isha në procesin e planifikimit të kolonizimit të Marsit, por kur qeveria amerikane filloi ta merrte atë seriozisht, kuptova se më duhej t’i dërgoja gjërat një hap më tej”, tha Musk në deklaratën video.

Musk thuhet se është në procesin e krijimit të një kompanie të re, The Mooning Company, e cila do të jetë përgjegjëse për ndërtimin, nisjen dhe ruajtjen e Hënës së dytë.

Kur u pyet nga përdoruesit skeptikë të Twitter për mënyrën se si ai ka fondet për të ndërtuar një Hënë të dytë, ai u përgjigj se do të përdorte pothuajse 50 milionë teraton të shkumës së zgjerueshme që ai bleu me optimizëm për të transportuar automjetet luksoze të Tesla për klientët e saj.

“Shkuma e zgjerueshme është e lehtë dhe kompakte,” shkroi ai. “Ne kemi plane për të filluar nisjen e shkumës në grupe dhe Hëna e dytë mund të jetë e gatshme për banim deri në vitin 2021.”

Së bashku me dhënien me qira të hapësirës në Hënën e dytë të Tokës për institucionet kërkimore, korporatat e telekomunikacioneve dhe zhvilluesit e pronës, Musk pritet të lëshojë në hapësirën e tij Bel Air dhe të kryejë një ulje të kontrolluar në Hënë e dytë duke përdorur Falconin e Hapësirës, ku ai mund të jetojë gjatë gjithë jetës së tij i sigurt nga apokalipsi AI që po afron.

Pavarësisht motivit të deklaruar të Muskut për projektin e tij më të ri, disa dyshojnë se ai mund të jetë nxitur të ndërtojë Hënë e dytë pasi u ngacmua nga një përdorues Reddit, Zucks # 1, në një sesion “Më pyet çdo gjë” për madhësinë e vogël të Starlink satelitëve, të cilat Musk shpreson se do të ofrojnë një rrjet të ri dhe të përmirësuar të komunikimit në hapësirë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400