Facebook heq më shumë se 600 faqe për ndërhyrjen e zgjedhjeve afatmesme

13:46 / E diell, 26 Gusht 2018
  Facebook tha të martën se ka hequr 652 faqe në rrjetin e mediave sociale që po vepronin një operacion të koordinuar të ndikimit politik përpara zgjedhjeve.

“Ne e ndalojmë këtë lloj sjelljeje sepse duam që njerëzit të jenë në gjendje të besojnë në lidhjet që ata bëjnë në Facebook”, thuhet në deklaratë, transmeton lajmi.net.

“Dhe ndërsa ne po bëjmë përparim duke shfarosur këtë abuzim, siç e kemi thënë më parë, është një sfidë e vazhdueshme, sepse njerëzit përgjegjës janë të vendosur dhe të financuar mirë”.

Në dy raste, kreu i Facebook për politikën e sigurisë kibernetike tha se gjurmuan dy fushatat e quajtura “Liberty Front Press” dhe “Quest 4 Truth” përsëri në mediat iraniane shtetërore. Fushata u ndoq nga qindra mijëra njerëz.

Fushatat ruse u lidhën me njësinë e inteligjencës ushtarake të Kremlinit dhe u përqëndruan në informacionin mbi Sirinë dhe Ukrainën, duke përhapur përmbajtjen pro-ruse dhe pro-Assad, tha Facebook.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400