Facebook kërkon miratimin e opsionit të njohjes së fytyrës

00:29 / E enjte, 19 Prill 2018

 

Facebooku ka filluar t’u kërkojë përdoruesve europianë dhe kanadezë të lejojnë përdorimin e teknologjisë së njohjes së fytyrës për t’i identifikuar ata në foto dhe video.

Facebook e ka nisur në vitin 2011 identifikimin përmes fytyrës te përdoruesit jashtë Kanadasë, por shumë shpejtë e ndërpreu nismën e tij për qytetarët e BE-së, pas protestave nga rregullatorët dhe aktivistët e privatësisë.

Kërkesa e re është një prej disa mundësive të parashtruara e pritet që dhe kjo masë të ngjallë debate të mëdha, transmeton Top Channel.

Skandali i lidhur me privatësinë e tronditi nga themelet kompaninë amerikane dhe e çoi deri në Kongres çështjen e përdorimit të të dhënave të saj nga firma konsulente britanike “Cambridge Analytica”.

Rrjeti social po përballet gjithashtu në ShBA me një aktpadi të lidhur me përdorimin e teknologjisë së identifikimit të fytyrës pa pëlqimin specifik të përdoruesve.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400