Franca nis hetimet ndaj Apple

01:40 / E mërkure, 10 Janar 2018

 

Prokuroria e Parisit ka shënjestruar Apple me një hetim për “ngadalësim të planifikuar” të modeleve të vjetra të celulareve iPhone.

Ligjet franceze në fuqi e konsiderojnë krim shkurtimin e jetës së një produkti me qëllimin që të shtyhen blerësit drejt zëvendësimit të tij. Gjiganti amerikan i teknologjisë e pranoi në muajin dhjetor se modelet e vjetra të iPhonet ishin ngadalësuar qëllimisht përmes përditësimit të softuerëve të tyre, por këmbënguli se një hap i tillë ishte hedhur nisur nga fakti që performanca e baterive të aparateve në fjalë, zvogëlohej ndjeshëm me kalimin e kohës, transmeton tch.

Hetimi i drejtuar nga Agjencia e Mbrojtjes së Konsumatorit pranë ministrisë franceze të Ekonomisë pason padinë e depozituar një muaj më parë nga grupi-pro konsumatorit Stop Planned Obsolescence, Hop.

Grupi thotë se Franca është vendi i tretë që heton Apple pas Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara, dhe i vetmi në të cilin kjo shkelje përbën krim.

Ndëshkimi mund të përfshijë deri në 5% të xhiros vjetore ose edhe dënim me burg. Hop është i bindur se kompania amerikane e ka ngadalësuar qëllimisht performancën e modeleve iPhone përmes një përditësimi të bërë softuerëve, koha e të cilit përkon, siç vëren organizata, me hedhjen në treg të modelit të ri iPhone8.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400