Hakerët vjedhin gati 250 mijë fjalëkalime në javë

00:47 / E diell, 12 Nëntor 2017

 

Duke parë tregjet e zeza kriminale dhe forumet publike, kompania gjeti miliona fjalëkalime dhe fjalëkalime të vjedhura drejtpërsëdrejti përmes piraterisë.

Ai gjithashtu zbuloi miliarda fjalëkalime dhe fjalëkalime të ekspozuara në mënyrë indirekte në shkeljet e të dhënave të palëve të treta, njofton CNN, transmeton portali arbresh.info

Për një vit, hulumtuesit e Google hetojnë mënyrat e ndryshme të hakerëve që vjedhin informacione personale dhe marrin përsipër llogaritë e Google (GOOG). Google botoi hulumtimin e tij, të kryer në mes të marsit 2016 dhe marsit 2017.

Duke u fokusuar ekskluzivisht në llogaritë e Google dhe në partneritet me Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, kërkuesit krijuan një sistem të automatizuar për të skanuar faqet e internetit publike dhe forumet kriminale për kredencialet e vjedhura.

Grupi gjithashtu ka hetuar mbi 25,000 mjete për sulme kriminale, të cilat i ka marrë nga burime të pazbuluara.

Google tha se është studimi i parë që merr një vështrim afatgjatë dhe gjithëpërfshirës se si kriminelët vjedhin të dhënat tuaja dhe cilat janë mjetet më popullore.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400