Huawei shet për herë të parë më shumë smartphones se Apple

15:59 / E martë, 28 Gusht 2018

Sipas një studimi të ri, kinezët janë në vendin e dytë pas Samsung pas aksioneve të tregut.

Prodhuesi kinez i smartphone Huawei ka të dhënat e tregut për herë të parë se ka kaluar Apple në shitje në tremujorin e dytë . Huawei ka zgjeruar pjesën e tregut me rreth 50 milion njësi të shitura në mënyrë të konsiderueshme me 13.3 për qind, siç tregohet në një studim të botuar në studim, transmeton lajmi.net.

Apple doli në përputhje me këtë në 11.9 për qind pas 12.1 për qind në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Kërkesa për luksin e iPhone X është mjaft e rrafshuar sesa modelet e mëparshme, tha eksperti i Gartner Anshul Gupta .

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400