Iphone fiton luftën me Samsung, ja vendimi i gjykatës amerikane

14:47 / E martë, 29 Maj 2018

 

Kompania iPhone fitoi betejën ligjore ndaj Samsung, por duhet të paguajë një shumë të madhe parash

Grupi koreano-jugor ka kopjuar dizajnin e iPhone dhe do të marrë gjobën prej 593 milionë dollarësh.

Edhe pse nuk janë më në treg modele të tilla, Samsung duhet të paguajë edhe 5 milionë të tjera për përdorimin e disa funksioneve nga kompania rivale.

Gjykata amerikane ka vlerësuar punën e Apple duke i konsideruar si të parët në treg për dizajn. Nuk dihet nëse pagesa që është vendosur do të ndryshohet pasi Apple ka kërkuar më shumë se 1 miliard dollarë, ndërsa Samsung ofronte deri në 28 milionë.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400