Kosmonautët zgjerojnë sistemin e radios të ISS

00:36 / E diell, 04 Shkurt 2018

 

Dy kosmonauta rus kryen punë në terren në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës gjatë tetë orëve të premten.

Drejtuesi i ISS Alexander Misurkin dhe astronauti Anton Schkaplerow ndërtuan një modul të ri në një antenë të performancës të premten për të përmirësuar komunikimin me qendrën e kontrollit të fluturimit rus.

Në orën 16:35 CET, ata u ngjitën në hapësirë ​​të hapur. Orë e planifikuar gjashtë orë e gjysmë në brendësi të ISS u vonua, sepse kishte pasur probleme me pozitën e antenës. Vetëm pas më shumë se shtatë orë, kozmonautët arritën të sjellin pajisjen në pozicionin e dëshiruar, siç shihej në një transmetim të drejtpërdrejtë nëpërmjet NASA TV.

Në tetë orë dhe 13 minuta, kjo ishte shëtitja më e gjatë e hapësirës që u krye ndonjëherë nga një ekip kozmonaut rus. Më 27 dhjetor 2013 Oleg Kotow dhe Sergei Ryazanski ishin tetë orë e shtatë minuta në hapësirë, siç njoftoi NASA.

Sipas regjistrimit, ishte misioni i 207 në hapsirë në ISS, i cili ka qenë i banuar përgjithmonë që nga viti 2000. Gjatë punës, Misurkin dhe Schkaplerow gjithashtu morën një pamje të ngushtë në pjesën e jashtme të komponentëve ISS rusë. Ata gjithashtu kryen eksperimente që ishin të ekspozuar ndaj rrezatimit hapësinor të jashtëm.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400